Petite boylum fular yazmalım; Audrey Hepburn

Güzelliğin anlamı veya tanımı nedir denildiğinde 60’li yıllarda Jean Shrimpton, 70’li ve 80’li yıllarda Marilyn Monroe akla gelen simge örneklerdir. Ama asıl ‘güzellik’ tanımını yeniden yaratan isim ise Audrey Hepburn’dur. Bir güzel gördüğünüz zaman arkasından baka kalıyorsunuz ya işte Audrey Hepburn’nin böyle bir etkisi vardı. Bakışları ile adeta hipnoz etkisine alıyordu. Gözlerinde sanki gizemli bir dünya saklı gibiydi. National Portrait Gallery’de onun dünyasını daha önce paylaşılmayan özel arşivinden elde edilen fotoğraflarıyla beraber seçkin magazin kapaklarından ve film setlerden oluşan bir iknografi ile sergiliyor. Gelin bir moda ikonunun o büyüleyici portrelerine bir göz atalım.

20 yy en iyi fotoğraçilarından biri olarak kabul edilen Cecil Beaton, Hepburn’nin kişiliği yani sıra onun saç stilinden kaşlarına kadar cezbeden bir güzeliği olduğunu ifade ederek “Seksi olmasının arkasında bir zeka vardı. Birde fazla mütevazıydı.” O kadar mütevazıdı ki kendi güzeliğinden çekinen bir yıldızdı. Audrey Hepburn kamera karşısında rahat olmasına rağmen ona olan aşırı ilgiden dolayı afalıyordu. Hatta güzelik ikonu olmasına bile şaşırıyordu. Bu konuda annesi’de hem fikirdi. Annesi onun az bir yetenekle buralara kadar geldiğine bile inanamıyordu.

Hepburn’nin yetengi, güzelliği ve stili tartışılmazdı. Moda fotoğrafçılığın dilini değiştirmişti. Kendini kamera karşında nasıl görüntüleneceğini iyi kontrol edebiliyordu. Özellikle yüz açısını öyle ayarlıyordu ki herkes onu fotoğraflıyabiliyordu. Zaten çocukluğudan beri çalıştığı bir fotoğraf duruşu var. Resimlerdeki o samimiyeti de görebiliyorsunuz. Gülümsemek bir insana ancak bu kadar yakışırdı. Belkide onun içimizi isitan bu gülümsemesinin ardında şu sözlerinde saklıydı “Hayatadaki en önemli şey her zaman mutlu olabilmektedir. Yani hayatın tadını çıkarmaktır. Bütün mesele budur.”

Giydiği basit bir elbise ile göz kamaştırıyordu. O güler yüzlü bakışları aslında giydiği elbiselerde kişiliğini yansıtıyordu. O yüzden stili ve güzeliği ile hale seviliyor. Bugünlerde hale gardolaplarda yerini alan sayısız giysiler ve aksesuarlar Hepburn imzası taşıyor. Ve klasikleşen moda ikonlardan biri olmaya devam ediyor. (HK)