Başlığı bulunamayan bir futbol hikayesi 2 

Sizlere artık dergimizin klasikleşen ve giderek sevilen bir bölümü haline gelen İngiliz yeşil sahalarındaki enteresan hikayeler ile yine karşınızdayız. Keyifli okumalar…

Batıl inanç sporda olmazsa olmazlardandır. Ama öyle bir yaşanmış örnek var ki ‘la bu kadar da olur mu’ dedirtecek cinsten. Hikayemiz Orta İngiltere bölgesinde bulunan Birmingham şehirinde gerçekleşir. 1875 yılında kurulan Birmingham City futbol kulübü şuanda hala kullanımda bulunan şehir merkezindeki St Andrews stadına 1906 yılında taşınır. Rivayete göre stadın yapılcağı yerde çingeneler yaşadıkları yerden uzaklaştırılır. Buna karşılık çingeneler bölgeye 100 yıllık bir büyü yaparlar.

Yeni stadlarındaki ilk maçı 26 Aralık 1906 tarihinde oynanır. Büyünün ilk belirtileri daha ilk günlerde kendini gösterir. Karşılaşmada yaşanan yoğun kar yağışından dolayı bir saat gecikmeli başlar. Maçta 0-0 sonuçlanır. Bunda ne var diyebilirsiniz ? Ama futbol kulübün uzun yıllar başarıya hasret kalması bu büyüye bağlı olduğuna inananların sayısı bir hayli fazladır. Öyle ki olumsuzluklar kulübün peşini bir türlü bırakmaz.

Kulübü 1980’lerde teknik direktörlüğünü yöneten Ron Saunders büyüyü ortadan kaldırmaya karar verir. Stadaki projektörlere istavroz konulmasını emreder. Bununla yetinmez futbolcuların ayakkabı tabanları ile topuklarının kırmızıya boyunmasını ister. Bu uygulama netice vermez.

Bu sefer bir başka teknik direktör Barry Fry devreye girer. 1990’li yıllarda kulübün başında olan ingiliz teknik adam büyüyü nasıl kaldıracağına dair bilgi alır. Bu vesileyle stadın dört köşesine işemesi gerekir. Kulübün menfatı söz konusu olunca Barry görevini hakkıyla yerine getirerek stadın dört köşesine hakkıyla imzasını atar. Şimdi böyle büyümü bozulur ?

Haklı olabilirsiniz ama bu uygulamadan sonra işler yoluna gitmeye başlar. Üç ay maç kazanamayan Birmingham City galibeyet hasretine bu işemeden sonra ulaşır. Herşey düzeldi derken kulüp yetkileri hocayı kovarlar. Neticede göze hoş gelemeyen futbol devam ediyordu. Kulübün kupa dolabı hala bomboş durumdaydı. Yani Barry Fry’ında uygulaması etkili olamamıştı.

Büyünün yüzüncü yıldönümüne gelinmişti. 26 Aralık 2006 yılında Steve Bruce önderliğinde Birmingham City kendi sahasında Queens Park Rangers ile karşılaştı. İngiliz hoca büyünün bu maçta alıncak galibiyetle son bulacağını iddia etmişti. Yıllardır yapılan tuhaf uygulamadan sonra bunu bir galibiyetle nasıl başaracaktı ? Rakibini 2-1 skorla geçen City’li oyuncular sezon sonunda Premeir Lig’e çıkma sevincini yaşadılar.

Herşey yoluna girmeye başlamış gibi gözüküyordu ama hala kupasızdılar. Neticede 27 Şubat 2011 tarihinde Lig Kupası finalında favori olarak gösterilen Arsenal’i son dakika golüyle 2-1 kazanarak sonunda bir kupayı müzelerine götürmeye başarmıştılar. Sezon sonunda kulüp küme düşer. Önemli oyuncular kupa finalından sonra eski formundan uzak kalırlar. Kulüp başkanıda yolsuzluktan hapse atılır. Artık büyünün etkisi gitti mi gitmedi mi siz karar verin sayın seyirciler 🙂

H.HUSSAİN KAYA