Aşk-ı uğruna tahtından vazgeçen Kral’ın hikayesi

Mecnun, Leyla için çöllere savruldu. Kerem, Aslı için dağları deldi. Modern tarihimizin aşıklarından (ana beni eversene programından tanıdığımız) Caner ise Tülin için başında bardak kırdığı nice aşk hikayelerine tanıklık ettik. Bizde (geçmiş) Sevgililer Günü vasatasıyla bir zamanlar İngiltere imparatorluğunu yakıp kavuran bir aşk hikayesini sizlerle paylaşalım dedik. İşte aşkı uğruna tahtından vazgeçen bir kralın hikayesi…

Prens Edward, 1931 yılında bir partide Amerikalı Wallis Simpson adlı kadınla tanışır. Bu tanışma zamanla sevgiye dönüşür ama bir sorun vardır. Wallis evliydi. Edward’da uslu bir adam değildi. Zamanında nami değer ‘Playboy Edward’ olarak tanınıyordu. Ama ikisi birbirlerine delice aşktır. Neticede 1934 tarihinde iki sevgili birlikteliklerini ailelerine açıklarlar. Tabi Kraliyet ailesi bu gizli aşka ilk başta karşı çıkarlar ama gönül laf dinlemediğinden bu ilişkiye fazla ses çıkarmazlar.

Gel zaman gitt zaman Wallis ve Edward çifti işi evliğe kadar götürmeye karar verirler. Kraliyet ailesi bu karara şiddetle karşı çıkar. Çünkü Amerikalı sevgili daha önce iki kez evlenip boşanmış dul bir kadındı. İleride ülkenin ve klisenin başına geçecek bir kral’ın eşi konseptine yakışmıyordu.

İkili bu birlikteliği bitirmeleri yönünde kral’ın bakanlarından, İngiltere Kilise’sinden ve tabi aile üyelerinde aşırı baskı ile karşı karşıya kalırlar. Hatta Wallis hanim ölüm tehditleri alarak komşu ülke Fransa’ya kaçmak zorunda kalır.

Bu hasrete ne Edward ne de Wallis fazla dayanamaz. Ailesi ya kız yada taht diyerek resti çeker. Genç kral’da bütün kraliyeti sarsan bir kararla 1936 yılında sevdiği kadın uğruna krallık görevinden ayrılma kararı alır. Bu olayda tarihin en romantik anılardan biri olarak kayıtlara geçer.

H.HÜSEYİN KAYA – LONDRA