Velev ki Leicester City Şampiyon oldu…

Bu sezon İngiltere Premier Lig tarihinin en ilginç şampiyonluk yarışlarından birine sahne oluyor. Şampiyonluk adayları arasında Manchester United, Arsenal ve Liverpool gibi ada futbolun ağaları dışında ‘Leicester City’nin yer alması bütün kamoyunu şaşırtmış durumda. Geçen sezon ligin son haftalarında gösterdikleri olağanüstü performansla ligde kalmayı başaran Tilkiler lig tarihinin en büyük paçayı kurtarma olayına imza atmış olurlar. Şimdi ise bambaşka bir hikaye yazmanın eşiğindeler…

Mavi Beyazlı ekibin başına İtalyan hoca Claudio Ranieri göreve getirilir. Emektar hocanın göreve gelmesiyle beraber bahişçilerin yeni sezonda kovulacak ilk teknik direktör adayı olur. Hemen herkesde bu yanlış tercih ile beraber Leicester’in yeni sezonda kümede kalması zorlaşacağına inanılır. Ama kurt hocanın kafasında başka planlar vardı.

Babacan tavırlarıyla bilinen Ranieri geçen sezonun kurtuluş mimarı olan takım iskeletini ve teknik heyetine dokunmaz. Kendi oyun felsefesi ile beraber takımı harmanlayarak sezon başından büyüna futbolseverlere keyif veren karşılaşmalar seyrettiriyorlar. Korkusuzca mücadele ediyorlar. Maç içerisindeki kazanma arzuları ve hırsaları üst seviyede. Her maç üstüne koyarak performanslarını geliştiriyorlar. Kısacası Leicester City’nin en büyük özeliği takım oyunu sahada çok iyi yansıtmaları.

Leicester City’nin peri masalı mutlu sonla bitecek mi ?

Daha birkaç yıl önce amatör futbolda koşturan Jamie Vardy’cnin golleri, Cezayir’li yıldız Riyad Mahrez’in asistleri, orta saha’nın iki beyni N’Golo Kante ile Danny Drinkwater’in enerjisi, savunmanın ağası Alman Robert Huth’un azmi ve kalede efsane kaleci Peter Schmeichel’in oğlu Kasper’in kurtarışlarıyla beraber mütevazı kadroyla mükemmel bir iş çıkarıyorlar.

Sezon başından bu yana Tilkilerin hızını kaybedip çökezliyeceği bekleniyordu ama nafile. Kesin düşecek denen takım tam 12 ayda inanlımaz bir değişim göstererek şaka maka şampiyonluğa adım adım ilerliyorlar. Bu kulübün 132 yıllık tarihinde ilk şampiyonluğu olacak.

Eğer Leicester City sezon sonunda dişini sıkar şampiyon olursa ada futbolunda devrimin başlangıcı olur. Milyonlarca paranın harcandığı modern futbolda Tilkilerin olası zaferi herşeyin paranın olmadığını kanıtı olacaktır. Ülke futbolun önde gelen kulüplerin kodamanlığını sonlandıracak. Bu peri masalında İngiliz futbolun en mükemmel başarısı olarak tarihe gececektir.