2 artı 1 ayaklı kupa finali

Ada sahillerinden enteresan fútbol hikayelerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sizleri bu sefer 1992-93 sezonundaki Federasyon Kupası (FA Cup) ile Lig Kupası finallerinde aynı takımların karşılaşmasını ele alacağız. İşte sizlere futbol turnuvalarında eşine az rastlanan bu ilginç finallerin hikayesi….

O sezon ki iki artı bir kupa finalini Arsenal (Kırmızı-Beyaz) ile Sheffield Wednesday (Mavi-Beyaz) arasında oynandı. Tarihi Wembley stadında kozlarını 5 hafta içinde üç kez paylaşırlar.

İki takımın ilk kapışması 18 Nisan tarihinde Lig Kupası finalinde olur. O dönem bu kupa Coca-Cola Kupası altında oynanıyordu. Arsenal yarı finalde Crystal Palace’i ve Sheffield Wednesday ise Blackburn Rovers’i eleyerek adlarını finale yazdırmıştılar. Finalde Arsenal rakibini 2-1’lik skorla kupayı müzesine götürür. Maç sonrası kutlamalarda galibiyeti getiren golü atan futbolcu Stephen Morrow talihsiz bir sakatlık yaşar. Takım arkadaşları tarafından kaldırılıp yere düşünce hemen hastaneye kaldırılır. Böylece kupa töreni kaçırmış olur.

arsenal swedsday

Yaklaşık bir ay sonra Arsenal ile Sheffield Wednesday bu sefer FA Cup finalinde kozlarını paylaşır. Karşılaşma 1-1 sona erer. O sezon kupa statüsünde iki devreli uzatmalar ve penaltı kuralı olmadığından birbirleriyle tekrar oynayacaklar.

Tam beş gün sonra tarihdeki son FA Cup finalindeki tekrarlama maçını çıkarlar. Karşılaşma ilk finalde olduğu gibi yine 1-1 biter. Bu sefer uzatmalar devreye girer. Tam maç bitti penaltılara gidecek derken maçın son saniyelerinde Arsenal’i savunma oyuncusu Andy Linghan golüyle kupaya uzanır. Kirmizi Beyazlilar Lig Kupasında olduğu gibi rakibini yine 2-1 skorla mağlubiyet eder.

Bu tabi Wednesday’li futbolcular için moral bozucu durum. Ruh halleri aynı Türk sinemasının efsane filmlerinden Hababam Sınıfında gülen adam Kemal Sunal’ın unutulmaz repliğinde dediği gibi “Biz zaten bu hayatta iki şeyden çekiyoruz. Bir Mahmut Hoca. Birde Trabzonspor”. Bunu mavi beyazlı ekip için “Biz bu hayata bir kupa finallerinden. Birde Arsenal’den çekiyoruz” deseler yeridir 🙂

YAZI: H.HUSSAIN KAYA – LONDRA