Alice ile Diyar Diyar

Dünya çocuk edebiyatının en dayanıklı ve en sevilen hikayelerinden biri olarak kabul edilen ‘Alice ile Harikalar Diyarı’n ilk başımının 150 yıldönümü sebebiyle özel bir sergide kutlanıyor. Tarihi British Library (kütüphanesinin) evsahipliği yaptığı sergide Alice’in hiç görülmeyen ve bilinmeyen hikayesini bizlerle paylaşılıyor.

İngiliz yazar Lewis Carroll’e ait olan bu hikaye bir öğle vakti Alice karakterine hayat verecek Alice Liddell ile kardeşlerinin hikaye anlatma talebi ile başlar. Sonra anlatıklarını kaleme alır ve hikaye şekillenir. Dönemin usta çizerlerinden John Tenniel tarafından canlı çizimleriyle süslenir. İşte o gün bugündür bu hikaye görselleriyle ve karakterlerin zeki kelime oyunlarıyla beraber okuyucuları mest etmeye devam ediyor. alice 1

Hikaye zaman içinde yenilendi ama hikayenin özü hep korundu. Bu şekilde yeni jenerasyona kazandırıldı. Alice’in hikayesinin nesilden nesile farklı yazarlara ve sanatçılara da ilham kaynağı olduğu anlatılıyor. Bu isimler arasında ‘Deli’ lakaplı ressam Salvador Dalı’de bulunuyor.

Lewis Carroll’in pencersinden kalme dökülen dünyası bizlere armağanı olan Alice ile Harikalar Diyarı aradan uzun yıllar geçmesine rağmen çocukluğumzun hayal dünyasının sesi olma görevini layıkı ile sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor.