Noel ile ilgili bilinmeyenler ? 

Her yıl Noel dönemi geldiğinde Londra sokakları aydınlatılır ve alışveriş delilerinin bitmek bilmeyen koşturmacası başlar. Veriler, sadece bu dönemde İngiltere’de 20 milyar sterlin üzerinde harcama yapıldığını gösteriyor. Satılan kitapların, giysilerin ve oyuncakların üçte biri yılın bu döneminde yani son sekiz hafta içinde satılıyor.

Noel’i kutlamak için 150 milyon kart gönderilir ve 7.5 milyon ağaç süslenir. Bu kadar hummalı çalışmanın yapıldı Noel neden 25 Aralık’da kutlanıyor?

25 Aralık günü Roma imparatorluğu döneminde güneş tanrısı Mithras’ın doğum günü olarak kutlandığı ifade edilir. Mithras’ın dünyaya kötüleri yenmek için gönderildiğine inanılır. Mithraistler da onu anmak için 25 Aralık’ta birbirlerine hediye verek bu günü kutlarlar. Bu araştırma 1903 yılında ortaya çıkınca Hristiyan bilginlerin tepkisini çeker. Hz İsa’nın doğum günü hangi tarihde olduğu bilinmediğinden dolayı da doğum tarihi belirlemek için din adamlarınca konferanslar düzenlenir. Konferansların sonucunda Hz.İsa’nın doğum tarihi 25 Aralık olarak belirlenir. Bu tarihin belirlenmesi yönünde ki en büyük etken o tarihde binlerce insanın Romalı güneş tanrısının Mithras’ın doğum gününü kutlaması gösterilir. Aslında din alimlerince o gün Hz. İsa’ya ayarlanır ve Noel olarak kutlanmasına karar verilir.

“JINGLE BELLS” CHRISTMAS ŞARKISI MI?

Bildiğiniz en popüler Noel şarkısı hangisi desem? İlk akla gelen ‘Jingle Bells’dir. Eğlenceli melodisi ve kolayca eşlik edebileceğiniz sözleri ile keyif veren bir şarkıdır. Şimdi bu şarkının bir Christmas şarkısı değilde Amerikalıların ‘Şükran Günü’ (Thanksgiving) için bestelenip yazılmış bir şarkı olduğunu söylesem?

Şükran Günü ülkede hasata ve geçmiş yılın tüm nimetlerine şükretmek için kutlanan bir bayram günüdür. 1857 yılında ‘Jingle Bells’ şarkı sözlerin kaleme alan ise Amerikan sanatçı James Lord Pierpont’dir. Şarkıyı şükran gününe adayan Pierpont bestesini ‘One Horse Open Sleigh’ olarak belirlemişti ama sonradan ‘Jingle Bells’ olarak değiştirilmiştir. İlk başlarda hit olmayan şarkı, sonradan Noel’e ayarlanıp sözleri ve melodisi değiştirelerek 1943 yılında Amerikan sanatçılar Bing Crosby ve Andrews Sisters’ın seslendimesiyle popülaritesini arttırmıştır.

NOEL BABA ARTIK FORBES’IN LİSTESİNDE DEĞİL

Yıllarca Forbes dergisi listesinde olan Noel Baba’nın şikayet mektupları yüzünden listeden çıkarıldığını biliyor muydunuz? Noel Baba, her yıl çocuklara dağıttığı hediyelerle Forbes dergisinin ‘hayali karakterler’ zenginler listesinde 2006 yılına kadar hep zirvesindeydi. Buna tepki gösteren çocuklar Noel Baba’nın gerçek bir insan olduğunu belirtip dergiye şikayet mektupları yollayınca işler değişti. Dergi’den konuyla ilgili yapılan açıklamada Noel Baba’nın varlığı hakkında devam eden tartışmalara son verdiklerini iddia etmediklerini dile getirdiler. Onun varlığına dair fiziksel bir delilin olmamasından dolayı böyle bir karara gittiklerini söyleyen dergi yetkilileri, yapılan spekülasyonlar doğrultusunda onun listeden çıkarılmasının en doğru karar olduğunu açıkladılar. (HK/TÜ)