ingiliz siyasetciler seçim havasına girdiler…

İngiltere bir genel seçimi havasına daha girdi. 7 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenecek olan seçimlerde üç büyük partiden oluşan Muhafazakarlar (Conservatıves), İşçi Partisi (Labour) ve Liberal Demokratları (Liberal Democrats) zorlayacaklar arasında Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) olduğu söyleniyor.

Dördüncü büyük parti olmaya aday olarak görülen UKIP lideri Nigel Farage (halaybaşı) son birkaç aydır anketlerdeki partinin yükselişi seçim sürecinde yaşadığı mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Koalisyon ortaklarından Liberal Demokrat partisinin lideri Nick Clegg (ikinci sırada) seçim ile ilgili yaşadığı kaygıları yüzünden okunuyordu. En son yapılan anketlerde UKIP partisinin bile gerisinde yer alıyorlar.

Başbakan David Cameron (üçüncü sırada) ise Farage’nin halaybaşı olmasından memnun olmadığını açıkça ifade ederek, geçtiğimiz ay düzenlenen ara seçimlerde iki milletvekilini UKIP’e kaptırarak bir hayli sinirli olduğu seyircilere yansıtıyor.

İşçi partisi lideri Ed Miliband (dördüncü sırada) ise partisi anketlerde birinci sırada yer alırken, kendisi aynı anketlerde seçmenler tarafından Başbakan olarak görmek ister misiniz sorusunda alt sıralarda yer alıyor. Bu duruma bir anlam veremeyen Miliband konuyla ilgili ne yapacağı ise merak konusu.

İskoçya referandumun mimarlarından Alex Salmond (sondan ikinci) ise kaybedilen referandum sonrası seçimlerde İskoç Ulusal partisi (SNP) olarak parti tarihin en fazla milletvekilini çıkararak seçimlerde telafi edecekleri gibi görülüyor.

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson (sonda) ise Muhafazakarlar partisinden milletvekiliği adayı olarak seçime girme heycanını şimdiden doyasıya yaşıcağı belli oluyor.

Grafik: Mehmet Ali Maybarskan