Kışın futbol keyfi bir başkadır

‘Spor tarihinin tozlu raflarını karıştırmaya kalksak neyle karşılaşırız acaba?’ merakıyla yola çıkınca insan türlü hikayelerle karşılaşıyor. Futbol, bu anlamda bolca malzeme sunan bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. Bir çokları için futbol, 22 kişinin bir saha da oradan oraya koşturması gibi görünse de aslında ilginç ve iyi stratejilerle farklı sonuçların alınabileceği bir spor dalıdır.

Mevsimsel etkenlere göre ilginç hikayelerin yaşanması işten bile değil. Futbolun beşiği sayılan bu topraklarda öyle hikayeler var ki insanın başına 40 yılda bir böylesi gelir denilecek türden.

BİR MAÇ KAÇ KERE ERTELENEBİLİR? 

Kötü hava şartlarından dolayı ertelenen karşılamalara şahit olmuşsunuzdur. Ama öyle bir örnek var ki böylesine ender rastlanır. İngiltere Birinci Futbol ligi (First Division) 1962/63 sezonunda Lincoln City ile Coventry City takımları arasında oynanan karşılama ağır kış koşullarına yenik düşmüş ve 5 Ocak 1963 tarihinde oynanması planlanan karşılaşma kötü hava şartlarından dolayı ertelenmiştir. Buraya kadar herşey bildik bir durum. Ancak bundan sonrası insana “ne kış mevsimiymiş arkadaş” dedirtecek cinsten. Karşılaşma ne bir, ne iki ne de üç kez ertelendi. Tam 15 kez ertelenir. Yani iki takımın oyuncuları birbirlerine üstünlük sağlamak için tam 66 gün hava şartlarının normale gelmesini beklemek zorunda kalmıştır. Nitekim 2 ay sonunda yani 5 Mart 1963’de karşılaşma gerçekleşmiş ve maç Coventry City’nin 5-1’lik galibiyeti ile sonuçlanmıştır.

GELMİŞ GEÇMİŞ EN ENTERESAN FUTBOL MAÇI 

Tarihler Kasım 1945’i gösterdiğinde Kuzey Londra’nın Tottenham bölgesindeki White Hart Lane stadına üzerine ağır bir sis çöker. Taraftarlar Arsenal ile Rus ekip Dynamo Moskova takımları arasındaki hazırlık maçının başlama vuruşunu beklerken, Arsenal’li futbolcular hava şartlarının oynamaya el verişli olmadığından hakeme karşılaşmayı erteleme isteğinde bulunur. Bütün ısrarlara rağmen hakem bu talebi geri çevirir ve maçın yapılmasına karar verir. Gerekçe olarak da misafir takımın çok uzaktan gelmesini gösterir.

Sis o kadar yoğundur ki göz gözü görmez.  Artık iki takımda futbol kuraların dışına çıkıp maçı kendi kurallarına göre oynar. Moskova temsilcisi maç esnasında oyuncu değiştirme hakkını kullanır ama çıkan oyuncu ortalarda görünmez. Karşılaşma o kadar enteresan hal alır ki seyirciler maçın bir bölümünde Rus ekibin sahada bir oyuncu fazla hatta 15 futbolcuyla oynadığını gördüklerini bile iddia ederler. Rakip takım böyle kurnazlıklar yaparken evsahibi takım rahat durur mu? Elbette, hayır. Arsenal’de bu durumdan faydalanır. Kırmızı kart ile oyundan atılan oyuncusunu hakeme çaktırmadan tekrar oyuna dahil ederek maçı tamamlar.

Talihsizlikler elbette ki bunlarla sınırlı kalmaz. Kaleci, kendi kale direğini görmeyerek koşarken direğe çarpar ve sakatlanır. Yedek kalecinin bulunmamasından dolayı imdada taraftarlardan bir tanesi yetişerek maçın devam etmesini sağlar.

Maçı konuk ekip 4-3 kazanır ama skorundan çok futbol tarihinde böylesi kurnaz bir müsabakanın olmadığı konuşulur.

HUSSAIN KAYA – LONDRA