50 yıllık bir ekran klasiği; Match of the Day

Efsane dizilerin uzun soluklu olmasını bir çok etkene bağlamamız mümkün, karakterler, senaryo, oyuncular, tarihsel yada duygusal bağ vs. vs. ancak bir futbol programının 50 yıldır devam etmesine neye bağlıyabiliriz? ’Match of the Day’ programı BBC Two kanalında 22 Ağustos 1964 tarihinde deneme yayını olarak izleyicilere sunulur. O günden bugüne tam 50 yıldır cumartesi akşamlarının vazgeçilmez programları arasında yerini alır. Peki bir futbol programın bu kadar sevilmesinin sebebleri nedir? İşte İngiltere’nin fenomen futbol programın hikayesi…

İLKLERİN PROGRAMIDIR 

‘Match of the Day’i özel kılan ingiliz televizyonlarında ilklerin programı olmasıdır. 1960’li yıllarda BBC Two kanalı fazla izlenmiyordu. Çare olarak televizyon yöneticileri birinci lig futbol karşılaşmalarının özet görüntülerini yayınlıyacak bir program fikri ortaya atar. Futbol federasyon yetkilileri bu gelişmenin stadlardaki seyirci oranını azaltacağı endişesini taşır. BBC, federasyonun endişesini gidermek için yeni bir öneri sunarlar ve hangi maçı canlı yayınlıyacağını açıklamayacağına söz vererek onları ikna etmeyi başarır.

AİLEDEN BİRİ OLARAK GÖRÜLEN PROGRAM

Cumartesi akşamları televizyonların başına toplanan aileler yayın saatini sabırsızlıkla beklerler. Öyleki çocukların geç yatmalarına bu program için izin verilir. O dönem (yani 1960-70li yıllar) İngilizler’in meşhur meyhaneleri ‘publar’ programının gece 10’da başlamasından dolayı kapılarını 10’a 10 kala kapatıp insanların evlerine gidip programı izlemelerini sağlıyordu. Programın böylesi kabul görmesi sadece erkekler arasında olmaz zamanla kadınlarda bu programın daimi izleyicisi durumuna gelir. ‘Match of the Day’, artık vazgeçilmez bir televizyon eğlencesi olmuştur ve herkesin bu eğlenceye dair bir anısı muhakkak vardır.

“ÇOCUKLARLA HİÇBİRŞEY KAZANAMAZSINIZ” 

O unutulmayan anılardan bir tanesi ise 22 yıl boyunca program yorumculuğunu yürüten eski Liverpool futbolcusu Alan Hansen’nin tarihe geçen “çocuklarla hiç birşey kazanamazsınız” sözleridir. Efsane hoca Sir Alex Ferguson önderliğindeki Manchester United 1992-1993 Premier Lig  sezonuna Beckham’lı, Giggs’li, Scholes’lu ve Neville kardeşlerden oluşan genç ve tecrübesiz bir kadro ile sezona kötü başlamıştı. Bu sözlerden sonra o sezon ‘Kırmızı Şeytanlar’ lig şampiyonluğu ve federasyon kupasını kazanmışlardı. Hansen, bu sözleri ile ilgili sürekli  hatırlatılıp dalga geçilirdi. Yıllar sonra yaptığı açıklamada o beş gencin ilerde büyük yıldız oyuncu olacaklarını hesaba katmadığını belirterek, “Hiçbir zaman böyle 5 genç futbolcu bir daha bir araya gelmez. çünkü o beşide en iyileri arasında yerlerini aldılar. Yanıldığın zamanda böyle yanılacaksın” diye ifade etti.

İLK KADIN FUTBOL SPİKERİ

Erkeklerin egemen olduğu futbol dünyasında, Jacqui Oatley adlı kadın mikron başına geçerek bir ilke imza atmayı başarır. İngiliz basınında Jacqui’nin maç spikerliği ile ilgili tartışmalar da yaşanmıştı. Bir kesim Oatley’ye olumlu yönde destek verirken, diğer bir kesim bu olayı rezalet olarak görerek bu gelişmeye karşı çıkmıştır. Jacqui Oatley, yaşanan tartışmalarda duyduğu şaşkınlığı dile getirerek, “Basında, ilk kadın futbol spiker hikayesi yer alacağına olay bir cinsiyet ayrımcılık hikayesine dönüştü.” demişti. Oatley, ilk maç anlatım deneyiminde yaşadığı ilginç olaya da değinerek “Maçı anlattığım sırada fotoğrafçıların oluşturduğu bir sıra komple maçı bırakıp beni çekiyordu. Bu gerçekten inanılması güç bir durumdu”

BU BAŞARININ SIRRI NEDİR?

‘Match of the Day’ İngiliz futbol kültürün bir parçası haline gelmişti. Premier Lig’de forma giymiş eski Arsenal’li Fransız futbolcu Theirry Henry bu konuya ilişkin şöyle bir yorum getirir, “Match of the Day, Pazar günleri kliseye gider gibi kutsal birşey haline dönüştü hepimizin hayatında”.

Program dünyaya futbolun nasıl anlatılması gerektiğini göstermiş ve bu başarısıyla da yıllardır başarılı bir şekilde devam etmiştir. Ancak bu programın böylesi başarılı olması elbette ki sadece ekranlarda görünen yüzlerin başarısı değildi bütün bir ekibin inancı ve çalışmasının bir ürünüdür.

Eğer İngiliz futboluna dair hikayesini öğrenmek istiyorsanız o zaman yapmanız gereken en iyi şey  Match of the Day’i takip etmek olacaktır.