İngiliz Kraliyetinin koruyucuları; Kara Kargalar 

Başlığa bakıp şimdi koskoca İngiliz kraliyet ailesinin ömrü kara kargalara mı bağlı demeyin. İngiltere Krallığında 17.yy’dan günümüze kadar uzanan bir kara karga geleneği var. Rivayete göre ‘Tower of London’ olarak bilinen Londra Kalesinde bulunan kara kargaların (ravens) bir gün kaleyi terkederseler veya kaybolurlarsa İngiliz Kraliyetinin son bulunacağına ve İngiltere’nin üzerinde hiç batmayan güneşin batacağına inanılır. Bu efsanenin tam olarak nasıl ortaya çıktığı konusunda farklı hikayeler anlatılsa da yüzyıllardır kargalar kraliyet ailesinin bir parçası olarak görülür. İşte İngiliz İmparatorluğun koruyucu kargaların hikayesi…

Kargaların kaledeki hikayeleri arasında en yaygın hikaye II.Charles döneminde (1660-1685) ait. Kral Charles, kalede bulunan kargaların vermiş olduğu rahatsızlıktan dolayı onlardan kurtulmak ister. Bu rahatsızlığını kraliyetin gökbilimcisi John Flamsteed ile paylaşır. Flamsteed, kargaları öldürülmeleri durumunda uğursuzluk getireceğini dile getirerek “Eğer bunu yaparsanız kale düşer ve imparatorluğunuzu kaybedersiniz.” diye uyarıda bulunur. Kral bu sözlerden sonra gözlem evini Greenwich’e taşınmasını emreder (bugünlerde o gözlem evi tarihi Royal Observatory olarak bilinir) ve kuşların kalede kalebileceğine karar kılar.

KRALİYETİN SİMGELERİNDEN KARA KARGALAR

Tower of London’da bulunan kara kargaların kraliyeti ve kaleyi koruduğuna inanıldığı için adeta krallar gibi yaşar. Kalede en az 7 karga görev yapar. Bunlarından bir tanesi ne olur ne olmaz diye yedekte tutulur. Diğer altısı ise krallığın korunması için gereken karga sayısı. Kargaların kale sularını aşmamaları için kanatları kesik üçlüdür. Ayrıca kalede onları birbirlerinden ayıran ise ayak bileklerindeki farklı renklerdeki etiketlerdir.

Her birinin hizmetçileri bulunmaktadır. Bunlar ‘Ravenmaster’ olarak bilinen Karga Efendileri diye adlandırılır. Yemek menülerinde taze meyveden tutun da Londra’nın en ünlü et pazarı olarak bilinen Smithfields Meat Market’den taze et ile beslenirler. Atıştırmalık olarak da peynir yemeyi ihmal etmezler ve tatlı olarak da bisküvi ilk tercihleri olmakta. Tabi vitaminlerini de almayı ihmal etmezler. Neticede kara kargalar kraliyetin simgelerinden biri olarak hayatın keyfini çıkarmaktalar.

EMEKLİYE AYRILAN KRALİYET KARGASI 

Bu lüks yaşamlarında huzursuzluklar da olmuyor değil. Bazıları yaptıkları olumsuz hareketlerinden dolayı cezalandırılmakta. Örneğin 1986 yılında ‘Karga George’ kaledeki televizyon kabloları ile antenlere zarar vererek hasar oluşturur. Bunun üzerine bir anlık sinir ile hareket eden George emekli edilip Gallere sürgüne yollanır. Tam 11 yıllık hizmeti bir hayvanat bahçesinde son bulur. Ayrıca bu olay için kraliyet tarafından özel bir bildiri de yayınlanır.

Kargalara ait tek ilginç hikaye elbette ki bu değil. 1981 yılında kraliyete tam 21 yıl hizmet eden ve saygıda kusur etmeyen ‘Karga Crog’ artık buraya kadar diyerek kaleden kaçmayı başarır. Yeni hayatını ise İngilizlerin meyhanesi olarak bilinen bir mahalle pub’nda yaşamını sürdürür. Bir başka örnek ise geçtiğimiz yıllarda kalede bulunan kargalardan iki tanesi bir tilki tarafından öldürülür. Bu olay ingiliz basınında ‘Kraliyet’in geleceği tehlike’de haberleri ile gündemi meşgul eder.

Tarihçiler, kara karga efsanesinin doğruluğu konusunda tartışa dursun, İngiliz Kraliyeti yüzyıllardır bu geleneğe sadık kalarak bunu yaşatmaya devam ediyor.

HUSSAIN KAYA – LONDRA