Noel ile ilgili bilinmeyenler 2

Her sene olduğu gibi yine tatlı telaşın yaşandığı, alışveriş çılgınlığın tavan yaptığı bir Noel ile Yılbaşı haftasına girmiş bulunuyoruz. Noel Baba’nın yardımcı perileriyle beraber yıl boyunca yaptıkları hummalı çalışmaları bugün itibariyle (yani 25 Aralık) son buldu. Peki milyonlarca christmas kartların gönderildiği ve cam ağaçların süslendiği bu geleneğin fikir babaları kimlerdi ?

CHRISTMAS GELENEĞİNİ BAŞLATAN ADAM; CHARLES DİCKENS

Aslında Noel’i noel yapan dünyaca ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’dir. Dünya edebiyatına sayısız eser kazandıran usta kalem’in bir kitabı bugünlerdeki Christmas kutlamalarındaki geleneklerin asıl mimarıdır. 1800’li yılların İngiltere’sinde Noel kutlamaları fazla görkemli bir şekilde kutlanmazdı. Hatta gelenek giderek rağbet görmemeye başlamıştı. Yani tatil dönemi olmaktan çıkmıştı. Bu Charles Dickens’in 1843 yılında yayınladığı bir kitapla beraber tamamen değişir.

Dickens, Noel hakkında kısa hikayeler yazmaya başlar. Özellikle hikayelerinde aile vurgusu dikkat çeker. Bunları ‘A Christmas Carol’ adlı kitabında birleştirir. Kitap yayınlandıktan sonra insanlar Noel’e olan ilgisi artmaya başlar. En çokda ‘Beyaz bir Noel’ hayali Dickens ile anılır. Bunun sebebi İngiliz yazar’ın çocukluğunun ilk sekiz yılında Noel günü hep kar yağışlarıyla geçmiştir. O yüzden hikayelerinde karlı bir noel günü sıkça bahsediyor. Yani Christmas kutlamalarını icat eden adam Charles Dickens’dir.

ALMAN ENİŞTENİN KRALİYET AİLESİNE NOEL HEDİYESİ

Kraliçe Victorya’nın Alman doğumlu Prens Albert ile evlenmesi bir nevi ülkeye yeni Noel geleneklerinide beraberinde getirir. 1848 yılında ‘İllustrated London News’ dergisinde kraliyet ailesinin hediyelerle süslenmiş noel ağacı etrafında toplanarak çizilmiş bir resmi yayınlanır. Bu resim büyük bir yankı uyandırır. Kısa zamanda ülke genelinde çoğu evde mumlarla, şekerlerle, meyvelerle ve ev yapımı süslemelerle donatılan cam ağaçları yayılır. Böylece Alman eniştenin çocukluk geleneği olan bu uygulamayı memleketi Alamanya’dan İngiltere’ye taşıyarak onlara hediye etmiş olur.

NOEL KARTLARINI BULAN DEVLET MEMURU

Charles Dickens’in dönemde devlet memurluk görevini yürüten Sir Henry Cole kendi çapında bir mucittir. Bir tasarımcıya Noel için bir kutlama kartı hazırlamasını ister. John Callcott Horsley adlı tasarımcı Noel günü bir araya gelmiş bir aile sofrası resmini “Mutlu Noeller ve Mutlu Yıllar” mesajı ile kartı hazırlar. Londra’da bin tane renkli noel kartı basılarak satılır. İlk başlarda kartların fiyatı biraz tuzlu gelince fazla ilgi gösterilmez. Ama Kraliçe Victorya’nın devreye girmesiyle özellikle kendi kartlarını yapmaya başlaması bir geleneğin başlangıcı olur. Baskı teknolojisinin gelişmesiyle beraber 1880’li yıllarda kart göndermeler popülerlik kazanır. Öyle ki 1880 yılında 11.5 milyon kart basılır. Ve Noel endüstrisi kapılarını dünyaya açmış olur.

H.HÜSEYİN KAYA – LONDRA