Top Gear’lı James May’in İngiltere’yi değiştiren otomobilleri

İngiltere bir zamanlar Amerika’dan sonra en büyük araba yapımcısı ile dünyanın en büyük otomobil ihracatçisiydi. Şimdi ise 2015 verilerine göre ülkedeki her 5 otomobilden 4’unun yurtdışından ithal olduğu belirtilir. Motorlu araçlarla ilgili akla gelen ilk programlardan biri olan efsane ‘Top Gear’ın sunucularından James May’e göre o dönemde İngilizlerin uluslararası otomobil sektörün gelişmesinde bir hayli etkili olduğunu ifade eder. Özellikle arabaların tarzı, verimliği, değeri ve teknolojik gelişimi İngilizlerin yenlikici ruhu şayesinde gerçekleştiğini iddia eder. İşte James May’in İngiltere’yi değiştiren otomobillerin hikayesi…

Lanchester 21899 Lanchester – İngiltere’nin otomobil üretim azımının ilk göstergesi

Her mükemmel otomobil üreten ülkenin simgeleşen bir arabası vardır. Almanların Benz Motorwagen’i, Amerikalılar’ın Curved Dash Olds’u ve İngilizlerin ise Lanchester 1899 markalı otomobili bu kategoride yer alanlardır. Frederick Lanchester 1895 yılında İngiltere’de otomobil üreten ilk kişi olur. Dört yıl boyunca otomobile yaptığı değişiklerle arabanın gelişmesinde katkı sağlar. Haklı olarakda adam kendi adını taşıyan 1899 Lanchester markasıyla İngiliz oto sektörün babası olarak tarihde yerini alır.

Land Rover (1948) – İngiltere’nin namını dünyaya duyuran otomobil Land Rover 1948

Uluslararası alanda İngiltere’yi otomobil endüstirisinde Aston Martin’ler veya Bentley’ler temsil ettiklerini düşünüyoruz ama asıl bu hak Land Rover’ye aittir. Bu araba sayısız faydaları olan bir markaydı. Telefon kablolarını onarmaktan tutunda vahşi tabiatta mahsur kalan arabaların yardıma koşan bir otomobildi. En büyük özelığlı ise uzun ömürlü olmasıydı.

E-Model Jaguar (1961) – Ülkenin milli hazinesi

E-Model JaguarGönülleri fetheden herhalde başka bir araba olmamıştır. Öyle ki Ferrari markasının kurucusu Enzo Ferrari ‘E-Model Jaguar’ markasını “dünyadaki en güzel araba” olarak nitelendirir. Ağızları açık bırakan bu güzellik karşısında herkes o dönemde hayalini kurduğu arabaydı. Belki fiyatı çok pahalıydı ama Ferrari ve Maserati ile kıyaslandığında onları marka değerinde geçmeyi başarmıştı. Neticede E-Model Jaguar otomobili İngiliz halk ile özleştiği ifade edilir.

YAZI: JAMES MAY / FOTOĞRAFLAR: BBC