İngiliz misafirperverliğin örf ve adetleri

Genelde İngilizler adaba uygun olmalarıyla bilinirler. Onlarında kendilerine has sosyal kuralları ve mevzuatları bulunuyor. Bir İngiliz komşunuza, dostunuza veya gün gelir Kraliçe’ye çaya misafirliğe gittiğinizde dikkat etmeniz gereken konular var. İşte 8 maddeden oluşan İngiliz misafirperverliğin örf ve adetleri…

1) Sakin habersiz gitmeyin – İngilizler cat kapı gelinmesinden yani davetsiz misafirlerden hiç hoşnut değiller.

2) Eğer davet akşam 7’deyse siz gece 11’de kapıyı çalmayın – Bir kere davete geç gitmek saygısızlıkdir. Akşam yemeğini kaçırmışsınız birde üstüne üstün evsahibinin işi gücü yok size yemeği bir daha mı ısıtacak ? Saatinde gelemiyeceksen hiç gelmeyin daha iyi arkadaş.

3) Ev içerisinde şapkanızı çıkartın – Evde şapka ile oturlmasi  evsahibine yönelik terbiyesiz bir hareket olarak görülür. Zaten kapalı bir yerde niye kafanda bir şapka ile dolaşırsın ki ?

YEME & İÇME ADABI

4) Önünüze konulan yemeği eleştirmeyin – Şimdi evsahibi size vaktini harcayarak çeşitli yemekler önünüze koyar. Sizde bu emeğe saygı duyarak bir teşekkürle karşılık verin. Yemeği beğenmediysenizde ses etmeyin.

5) Ellinizle yemeyin – İngiliz usulü çatal, bıçak ve kaşıkla yemeye gayret gösterin. Pizza için anlayış gösterilir ama pirzola için aynı şey söz konusu değil.

6) Çay ikramını geri çevirmeyin – Yemekler yendi. Misafir odasında yerinizi aldınız. Çay ikramı başlıyacak. Çayınız fazla şekerli olmuş, yeterli süt konulmamış veya soğuk olmuş olabilir ama bunu kabullenerek içmeniz tavsiye edilir.

OTURMA ADABI

7) Uslu durun – Bazılarımız arkadaşın evinde deyip kendi eviymiş gibi davranabiliyor. Sakin ola tırnak kesme, gaz cıkarma veya herhangi bir yernizi kaşıma gibi hareketlere girmeyin. Sizin eviniz olmadığını hatırlayıp uslu durun.

8) Orayı burayı karıştırmayın – Bizim toplumda misafirliğe gidildiğinde kurcalamayı çok severiz. Kapı kapalı ama yinede oda toplanmış mı veya dolabda ne var merakıyla bakarız. İşte bunu bir İngiliz evinde yapmayın çünkü bu konuda çok hassaslar. Susadıysan gidip dolaptan almayın. Ev sahibine sorun o size yardımcı olur. En önemliside yatak odasına hiç girmeyin çünkü orası evsahibinin özel mahremi.

Bir İngiliz evine misafirliğe gittiğinzde yukarıda belirttiğimiz maddelere dikkat etmeyi unutmayın emi 🙂

YAZI: H. HUSSAIN KAYA / FOTOGRAF: GETTY IMAGES