Bizler Brüksel, Ankara ve bütün dünyadaki ölümler için yas tutmalıyız

Bu sefer bombalı terör saldırısı Avrupa’nın göbeği Brüksel’de yaşandı. Dakikalar içerisinde felaket tellalları devreye girdi. Hemen bu terör saldırılarını İslamafobiye bağlandı. Amerikan başkan adaylarından Donald Trump bu saldırıyı örnek göstererek ABD’nin ‘sınırlarını kapatması’ gerektiğinin işareti olduduğunu iddia etmişti. Peki Batı medyası neden öldürülen masum beyaz insanları hayatlarını diğer renklerden daha trajik tutuyor?

Dünya’daki 1.2 milyar Müslüman nüfusunun geneli barış taraftarıdır. Herkes gibi bizlerde Brüksel’deki saldırılardan sonra büyük üzüntü içerisindeyiz. İslam dini bütün terörist faaliyetlerini kınıyor. Kuran’da belirtildiği gibi “Her kim bir insanı öldürürse, bütün insanoğlunu öldürmüş gibidir” (Süre 5:32) sözleri yer alır.

NE ZAMAN POLİTİKAYI VE DİNİ BİRLEŞTİRMEKTEN VAZGEÇECEKLER ?

Bizler #NotİnMyName (yani BeniAdımdaDeğil) hastaglarla sözlü tacizlerden kaçınmak için özür dilememize gerek yok. Cihatçı John olarak bilinen terörist Muhammed Emwazı ile ben aynı camiye gittim. Annelerimiz aynı marketten alıverişini yaptı. Kardeşim onla aynı okula gitti. Ama Emwazı bir istisnaydı. Peki bu darkafalılar ne zaman bizleri aynı fırçayla boyamayı bırakacakalr? Ne zaman politkayı ve dini birleştirmekten vazgeçecekler?

Herkes gibi Müslümanlarda Brüksel’de hayatını kaybedenler için yastadır. Bizlerde aynı şekilde empati kuruyoruz. Ama dünyanın bunu görmesini İslamofobi engelliyor. Bizim ortak düşmanımız İslam değil terörisimdir. Terör Karadeniz’de durmuyor. Nijerya’daki Boko Haram’dan Endonezya’daki Jemaah İslamıyah’e kadar bu örgütler hem Müslümanların ve Avrupalı olmayan hayatları mahvediyor.

Ama Avrupa’daki İslamofobi bizlere trajedinin başka bir manasını sunuyor. O da terörisimin sadece Avrupa sahillerini vurduğu zaman önem kazanır. Esmer veya siyah tenli hayatların beyaz canlar kadar aynı saygıyı değer bulunmadıklarını gösterir. İşte emperyalizim de bundan beslenr. “Sizler onların umrunda değilsiniz”

siyaset yazi sayi 13 ATEMEL BİR İNSANLIK ANLAYIŞI VAR O DA ‘HEPİMİZ AYNI YARADAN KANIYORUZ’

Bazı binalar örneğin Paris’deki Eyfel Kulesinden Dubai’deki Burj Khalifa’e kadar Belçika bayrağın renklerine bürünmüştüler. Brüksel’e gönderilen mesaj doğal olarak onlarla dayanışma, umut ve dostluk içinde oldukların göstergesiydi. Ama Berlin neden İstanbul veya Ankara’da hayatını kaybedenler için bir ışık sergisi yapmadı? Berlin’de bir milyon Türk nüfusu var hatta Almanya genelinde ise 3 milyon civarında bir nüfusa sahipler. Peki onlar Merkel’in dayanışmasını haketmiyor mu?

Sosyal medyadaki davranışlarımız yaş konusundaki seçiciliği gösteriyor. #JeSuisBrüksel trend topik olurken #JeSuisAnkara’yı hiç şahit olduk mu? Evet (Ankara saldırısını üstlenen) TAK terör örgütü bir İşid değil. Evet Avrupa dışındaki jeopolitik bağlam daha şiddetli ve karışık. Ama bütün masum canları birleşitren temel bir insanlık anlayışı var o da “hepimiz aynı yaradan kanıyoruz”.

GÖZYAŞLARIMIZI SADECE BATI İÇİN SAKLAMAMAMIZ GEREKİYOR

Ölenler beyaz tenli olduğunda daha mı trajik oluyor? Çünkü onların bir hayali vardı diye mi bu böyle? Ama çoğu zaman umutsuz ve vahşi olarak gösterilen bir dünyada hayatları alınan bir Suriyeli, Iraklı, Kurtun, Türkün veya bir Afganın değeri yok mu? En kötüsü bir pazar gazetesinde bir istatistik olarak yerini alır. Veya en iyiside batıyı haftalarca ürkütecek bir fotoğraf olarak yayınlanır.

Bombalı saldırılar tradejiler gibi ayrım yapmaz. Aslında renk körlüğüdür. Ailelerin ile hayatların tahribatını ve insan emeğini ne ırk, din, milliyet, etnik köken ve sınırlar durduramaz, Bizim tek umudumuz bir gün adaletin aynı düzeyde destek, rahatlık ve teselliyi vermesidir. Yas tutan annelere bu oğullarını veya kızlarını geri getirmez ama hakkını koruma sunabilir.

Adalet toplumun önyargılarından dolayı hep renklendirilir. Ayrımcılık yapar. İslamofobiyi ve seçici yas tutmaya saptırır. Gözyaşlarımızı sadece batı için saklamamız gerekiyor. Bizler Brüksel, Ankara, Bağdat, Paris ve bütün dünyada yaşanan ölümler için aynı düzeyde yas tutmalıyız.

ALLAN HENNESSY – THE GUARDIAN