Harikalar diyarı Camden Town’ı keşf etmek

Camden Town’a ilk ayak bastığınızda adeta farklı bir dünyaya merhaba diyorsunuz. Daha önce hiç görmediğiniz şeylerle karşılaşabilirsiniz. Bölgenin çılgınlığına da böylece hemen tanıklık edebilirsiniz. Örneğin istasyondan ana caddeye çıktığınızda sizi Alice ile Harikalar diyarı hikayesinden kostümlü karakterler size bir ‘hoşgeldin’ ile karşılayıp onlarla birlikte oturup çay içebilirsiniz.alice-camden-town İşte sizi böyle bir tuhaf dünya bekliyor olacak. Gelin birlike harikalar diyarını beraber keşf edelim….

Biraz tuhaf, çılgın ve sıradışıdır ama her kesimden insana kucak açmasıyla bilinir. Takım elbiselisinden tutunda punkçısına kadar çeşitli tiplerde insanlar burada hep beraber alışveriş yapar, yer içer ve eğlenir. Kısacası hepsi uyum içinde yaşarlar. Burada kimse giyiminden veya her hangi birşeyinden yargılanmaz. “Camden Town’da herkes istediğini yapabilir” sözü de semtin mottosu haline gelmiştir. Kosmopolitan bir yerdir ama havasında çılgınlık kokusu vardır.

Bu eksantirik yerde yürümeye başladığınızda zaten bir enerjik ortam ile karşılaşıyorsunuz. Dikkatinizide hemen bina cephelerine yerleştirilmiş müthiş sanat çalışmaları çekecektir. Büyük boy ayakkabılar, iskelet kafaları, ejderhalar ve daha birçok enteresan örnekler görebilirsiniz. Her köşesinde fotoğraf çekmeye dair göz kamaştırıcı sokak sanatı eseri mutlaka bulursunuz.

camden-town-3Bölgenin çarşısı olarak bilinen Camden Market’de yürüken çarşının kendine özgün ve farklı salaşlardan oluşan bir labrientin içerisinde yürüyormuşsunuz gibi hissi veriyor. Nostaljik (vintage) giysiler, antikalar ve farklı kültürlerden birçok şeye rastlamak mümkündür. Çarşıda bakınırken kendinizi bir anlık geçmişede götürebilir veya yeni bir deneyimde kazandırabilir.

Her adımınızda da sanki dünyanın bir tarafından diğer tarafına gidiyormuşsunuz hissine kaplıyorsunuz. Kurulan tezgahlarda İtalyan pizzasından, Orta Doğu falafelina veya Hint korisine varan pek çok yemegin kokusunu alarak canınız ne çekerse onu tadabılırsınız. Bu da Camden Town’ın o çok kültürlü karakterini yansıtmasıdır.  camden-town-2

Müzikde bölgenin önemli bir parçasıdır. Bir zamanlar İngiliz Rock en Roll’un müziğin ana merkeziydi. Pink Floyd’dan Jimi Hendrix’e kadar önemli sanatçılar Camden’da sahne almıştır. Bugünlerde o misyon her türlü müzik türüne ev sahipliği yaparak devam ediyor.

“Eğer bir kelime ile Camden Town’ı tarfi etmek istesem herhalde ‘acayip’ kelimesini kullanırdım” cümleleri semtin bir özetidir. Hatıralarınız arasında kaybolmayacak bir yere kesinlikle sahip olacaktır…

İLK FOTOĞRAF: @FEDERICAVAGNONI