Galibiyet golünü atan hakemin hikayesi

İngiliz futbol tarihinden yine ilginç hikayeler ile karşınızdayız. Bu sefer sizlere futbolseverlerini pek fazla memnun edemeyen hakemleri ele alacağız. Gördükleri, göremedikleri, çaldıkları, çalamadıklar veya verdikleri, veremedikleri kararlar ile orta hakemler ne yapsalar hiç kimseye yaranamıyorlar. Ama bazılar tam tersi bir etki de yaratabiliyor…

Sene 1968. İngiltere Üçüncü Futbol Ligi’nde Barrow ile Plymouth Argyle takımları karşılaşır. Maçın büyük bölümü 0-0 şeklinde sürer. Herkes de maçın böyle biteceğini sanirken sahneye beklemeyen bir yildiz çıkar. Barrow takımının kullandığı köşe vuruşundan gelen topu Argyle savunması uzaklaştırır. Uzaklaştırılan top da ceza sahası dışındaki Barrow’lu futbolcu George McLean’nın önüne düşer. O da bekletmeden topun gelişine vurur.

Tam istediği gibi bir vuruş gerçekleştiremez. Top kale yönelgesinden uzaklaşır. Tam o esnada maçın hakem İvan Robinson topun gittigi guzergah üzerindeydi. Kaleden yaklaşık 15 metre uzaklıkta olan hakem topun ona çarpmaması için üzerinden zıplamaya çalışır ama başarılı olamaz. Sol ayağına çarpan topu yön değiştirerek bu sefer kaleye doğru yol alır. Plymouth kalecisi Pat Dunne’de bu durumda faka basmıştı. Kaleci karaya oturmuş bir gemi gibi topun yanından ağlara gitmesini çaresiz bakışlar arasında izler. Taraftarın beklediği gol geç de olsa hakemle beraber gelir. Barrow 1 (Hakem) – Plymouth 0

Bu konuda kurallar nettir. Eğer oyun içerisinde top hakemden dönerse karşılaşma devam eder. Bunu bilen hakem İvan golü geçerli sayar. Santra yuvarlığnı işaret eder. Plymouth’lı futbolcular şok golün etkisini üzerlerinden attıktan sonra maçın son bölümlerinde Barrow kalesini ablukaya almalarına rağmen beraberlik golünü bulamazlar. Maç sonunda Barrow taraftarları haklı olarak maçın kahramanı hakemi İvan’ı tebrik ederler. Hakem bunu engellemek için sahadan koşarak ayrılır. Ev sahibi takımı golü şutu çeken oyuncuları Mclean’e yazsalarda tarih bunu galibiyet golünü atan hakemin hikayesi olarak yazar.

gol-sevinci-hakem-2FARK YİYEN TAKIMA ACIYIP ONLAR ADINA GOL ATAN HAKEM

İngiltere’nin Essex bölgesine bağlı Colchester kasabasında oynanan bir yerel futbol liginde (Colchester & District League) maçında Earls Colne B ile Wimploe takımları karşılaşır. Maç boyunca üstün bir oyun sergileyen Earls Colne takımı bunu skora da yansatarak 18 – 1‘lik bir tarihi fark yakalar. Maçın hakemi Brian Savll’da bu duruma üzülür. Bu mac hakem Savill’in ağır bir kalp bypass ameliyatı geçirdikten sonra yönettiği ilk karşılaşmaydı. Hayatta olmaya şükür ediyordu. Yaşama sevincini kutlamak ve etrafa mutluluk saçmak için eline bir fırsat geldiğini düşünür.

Karşılaşmanın bitimine 10 dakika kala hakemin beklediği an gelir. Wimpole’li oyuncunun yaptığı orta rakip savunmadan dönen top hakemin önüne düşer. O anki reaksonla topu göğüsüne indirip sol ayağıla gelişine vurur. Top ağlarla buluşur ve golü kendi adına Wimpole takımına yazar. Maçın sonunda Wimpole takımı hakemin golüne rağmen maçı 20 – 2 kaybederek büyük bir hezimete uğrar.

Bu olayda eleştirmenleri memnun etmemişti. Essex bölgesel futbol kurumu hakemi maçı itibarsızlaştığı için ona 7 hafta futbol müsabakası yönetmekten men eder. Brian Savill bu karara karşın 18 yıllık hakemlik kariyerine istifa ederek nokta koyar. Federasyonun almış olduğu kararı hayal kılıklığına uğradını ifade ederek “Federasyon işin gırgır tarafını göremedi…” (HK)

FOTOGRAF – MATTHEW ASHTON/GETTY IMAGES