Kraliçe Elizabeth ile güne başlarken…

Kraliçe İkinci Elizabeth’in tahta 65 yılını doldurdu. Böylece İngiltere tarihinde en uzun süre görevde kalan kraliyet üyesi olma unvanını da elde etmiş oldu. Peki koskoca Buckingham Saray’ında nasıl vakit geçiriyor? Ne yiyip ne içiyor? İşte sizlere Kraliçe’nin güne nasıl başladığına dayır saat saat sabah rutini…

Saat 7:30 – Hizmetçi çay tepsisi ile Kraliçe’nin odasına girer. Rivayetlere göre Kraliçe’nin ‘Earl Grey’ ya da ‘English Breakfast’ çayı içtiği söylenir. Çayını tahmin edilebileceği gibi İngiliz usulü sütlü içer ve şeker kullanmaz. Çayın yanında biraz bisküvi bazende kurabiye bulunur. Çay bardağı ile çaydanlık porselenden oluşur. Ayrıca peçetelerde kraliyet simgesi olan ‘EIIR’ (Saltanat vekili İkinci Elizabeth) imzasını taşır. Ardından BBC Radyo 4’un Today programından günün haberlerini çayını yudumlarken dinler. Bu sırada hizmetçi banyosunu hazırlar. Banyo yaptıktan sonra hizmetçinin günün önemine göre giyebilecği elbiselerden birini seçerek giyer. Kuaförü de onu hazırlar.

Saat 8.30’da – Kraliçe Elizabeth sarayın birinci katında bulunan yemek odasına eşi Prens Philip ile beraber iner. Kahvaltıyı kuyruklu ceketli (fraklı) uşak getirir. Kahvaltı masasında tamamen buğdaydan yapılmış kızartilmiş ekmek, reçel, kayısı, kuru erik ile macademia cevizi gibi sağlıklı yiyecekler bulunur. Kraliçe Elizabeth’in breakfast’daki en favori yiyeceği ise mısır gevreği ‘Kelloggs Cornflakes’dir. Kahvaltı esnasında Kraliçe’nin gündeme yönelik Daily Telegraph ile en sevdiği hobilerden biri olan at yarışları haberlerini ise Racing Post gazetesinden okur.

Saat 9.00’da – Kraliçe’nin Tulumcusu (Piper to the Sovereign) saray bahçesine gelir. Kareli kumaştan yapılan İskoç eteği ile kartal tüylerinde bir başlık giyer. Elizabeth nine ile Philip amca tulumcunun çaldığı yöresel melodileri dinlerler. Mini tulum konseri on-beş dakika sürer. Bu gelenek 19 yy’dan Kraliçe Victorya döneminden beri devam eder.

Saat 9.30’da – Kahvaltı, tulum dinletisi ve gündemdeki haberlere göz attıktan sonra Kraliçe çalışma odasına geçerek tekabüliyetleri ele alır. Getir götürücüsü sabah yürüyüşlerini gerçekleştiren ‘Welsh Corgi’ cinsi köpeklerini odasına getirir. Öğlene kadar çalışan Kraliçe, öğle yemeğinden sonra köpeklerini yürüyüşe çıkartır.

Eğer Kraliçe’nin bundan sonra ne yaptığını merak ediyorsanız. Bir sonraki sayılarımızda ‘Kraliçe Elizabeth ile Akşam Keyfi’ yazısından o bilgilere ulaşabilirsiniz 🙂

YAZI: H.HÜSEYİN KAYA – LONDRA

GRAFIK: FREAKINGNEWS