Bindik bir alamete gidiyoz mu World War Three’ye !

Allah korusun ama eğer olası bir nükleer savaşa tanıklık edeceksek buna yeryüzünde yaşayan en absürt iki kişi sebep olacak. Biri ABD Başkanı Donald Trump diğeri ise Kuzey Kore lideri Kim Jong-un. İç rahatlayıtıcı bir durum değil mi ?

…İki lider arasındaki sözlü satışmalar bir siyasi çatışmadan çok iki boksörün unvan maçı öncesi düzenledikleri basın toplantılarına benziyor. Bir taraftan başkan Trump “Bana bak şişko çocuk. Senin o Kuzey Koreli popona öyle bir tekme atarım ki o kuzey tarafın güney tarafını bir daha göremez hale gelirsin.” diye meslektaşına sataşır. Kim Jong-un ise bu sözlere karşılık ona  “Alaska’ya doğru bir füze fırlattığımda bak gör o turuncu yüzünden tebessüm nasıl siliniyor” dedikten sonra korumalar ikilinin arasına girer. Bizde artık bu maçı ekranlarda ‘Kıyamet Günü’ olarak adlandırılacak bir günde izleriz (umarım o güne gelmeden bu iş çözülür)

Aslında Trump’ın takımı tehditler savurmakta iyiler. Örneğin Amerika Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore’nin Amerikan isteklerine uymaması taktirinde “ülke rejiminin ve halkın sonu olacağı” tehditinde bulunmuştu. Yani Kim rejimini sonlandırmakla yetinmeyip bir de bütün Kore nüfusunuda ortadan kaldıracaklarmış. Bu tehdite karşı Kuzey Koreliler de “Adamı hasta etmeyin lan! (Tabi lan kelimesini mecazi anlamında kullandım) Bu ordunun topçu erlerinin sinirlerini fazla germeyin” diyerek misilemede bulundular. Bu gibi tehditlere şahitlik etmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

TRUMP’IN TAM BİR ABD BAŞKANI OLMASI İÇİN SAVAŞ ÇIKARMASI GEREKİYOR

Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna yavaş yavaş işindiğinida görebiliyoruz. Birkaç ay öncesinden varlıklarından umurunda olmadığı kişilere şimdi kötü diye adlandırıyor. Örneğin başkanlık seçiminden önce Kuzey Kore’ye olan ilgisi çok azdı. Hatta ABD’nin Güney Kore’deki askeri uslerin hiçbir katkı sağlamadığını dile getirerek buna rağmen para ödemelerinden rahatsızlığını dile getirmişti. Şimdi ise senaryo değişti.

Kendisine yönelik yapılan eleştirilerde onun düzgün bir Amerikan başkanı gibi davranmadığı söyleniyor. Tam başkan olması için füzelerini ortadan kaldırmadıkları için Kuzey Kore’ye savaş açması gerekiyor(muş). Tıpkı diğer ABD başkanların yaptığı gibi popülariteleri düşüşteyken bir ülkeye savaş açma tehditinde bulunmaları (yani savaş geleneğini devam ettirmeleri günü kurtarmalarını sağlayacak) algısı var.

Amerika’nın bir savaşı haklı çıkartmak için o kadar hikayeler anlatılar ki Kuzey Kore’nin nükleer silahları hakkında dedikleri ne kadarı doğru olduğunu bilmemeyiz. Kamoyuna deniliyor ki Kuzey Kore’nin gönderdiği füzeler dünya’nın bir ucuna gidebiliyormuş. Bu ne kadar doğru olabilir ? Eğer doğru ise o zaman çok endişe verici bir durum değil mi ? Çünkü dünyanın yuvarlak olduğunu hesaba katarsak gezegendeki her yeri bombalamanız anlamına geliyor ? Böyle bir füze yapmanın anlamı ne çünkü attığınız füze gelip dolaşıp sizi bulmayacak mı ?

Bindik bir alamete umarız gitmiyoruzdur bir üçüncü dünya savaşına. Donald Trump’ın başkan olduğu gün yaptığı açıklamada Kuzey Kore lideri ile birebir görüşmeye hazır olacağını ifade etmişti. Bizimde umudumuz bu görüşmenin (tez zamanda) gerçekleşmesi olacak.

YAZI: MARK STEEL – THE INDEPENDENT / HUSSAIN KAYA – THE DERGİ (Yazıya biraz bizim de kendi üslubumuzla katkımız oldu 🙂

GRAFIK: VEXELS