İngiltere, AB’ye niye girdi ve şimdi neden çıkıyor ?

BBC’de 1980’li yıllarında yayınlanan ‘Yes, Minister’ adlı dizi İngiliz siyasetinin nasıl işlendiğine dair mizahı bir dille izleyicilere sunuyordu. Ödüllü dizi ülkenin iç siyasetinden dış politkasına kadar pek çok konuyu ele alıyordu. Dönemin başbakanı Margaret Thatcher’in da hayranı olduğu bir programdı. Dizinin bir bölümünde günümüzdeki Brexit tartışmalarının durumunu özetleyen bir sahne yer alıyor. İşte yaklaşık 40 yıl önce İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne niye girdiğini ve şimdi neden çıktığını anlatan o özel sahne sizlerle…

Bu sahnede özel danışman Sir Humphrey Appleby, İngiltere’nin Avrupa Birliği ile olan ilişkisini idari işlerden sorumlu bakan (hayali bakanlık) Jim Hacker’a anlatıyor;

Danışman Humphrey: “Dışişleri Bakanlığı hem Avrupalıdır hem anti-Avrupalıdır. Son 500 yıldır İngiltere hep aynı dış politikayı izlemiştir. Bir bölünmüş Avrupa yaratmak. Bu nedenle biz Hollandalıların İspanyolara karşı savaşında onlara destek verdik. Fransızlara karşı Almanlara, İtalyanlar ile Fransızlarla beraber Almanlara karşı savaştık ve Fransızlar ile de hem Almanlara hemde İtalyanlara karşı destek verdik. Böl ve yönet (hesabı). Şimdi biz bu kadar iyi giden bir politkayı neden değiştirelim ki?

Bakan Hacker sasirak danismanina sorar: “Peki bu (yaklasim) eski çağ tarihi değil mi?”

Danışman Humphrey: Evet öyle ayrıcada bugünümüzünde politikasıdır. Biz (Avrupa Birliği’ni) dağıtmamız gerekiyordu. Bunun içinde yapmamız gereken içlerine girmemiz. Dışardan bu bağı koparsak olmazdı. Şimdi içerdeyken tam bir karman çorman yapabiliriz. Almanları Fransızlara, Fransızları İtalyanlara ve İtalyanlarıda Hollandalılar arasinda birbirlerine düşürebiliriz. Bu durumdan tıpkı geçmişde olduğu gibi dışişleri bakanlığı gayet memnun olur.

Bakan Hacker: “Fakat biz Avrupa idealine bağlı değil miyiz?”

Danışman Humphrey (gülerek): Yapmayın sayın bakanım

Bakan Hacker: Peki niye üye sayısının artmasını istiyoruz?

Danışman Humphrey: (yukarıda belirtilen) Aynı nedenden dolayı. Tıpkı Birleşik Milletler’de olduğu gibi. Üye sayısı ne kadar fazla olursa tartışmalarında o kadar kışkırtalabilinir. Bu da birliğin faydasız ve etkisiz hale getirir.

Bakan Hacker: Bu nasıl korkunç bir kinizm.

Danışman Humphrey: Evet öyle bakanım ama buna diplomasi derler…

ÇEVİRİ: HUSSAIN H. KAYA / GRAFIK: MELISSA BARRIERO

NOT: Eğer isterseniz aşağıdaki linkten bu sahneyi izleyebilirsiniz 🙂